be awake! site of seeker for seekers

doświadczenie symfonii

“doświadczenie symfonii”

Greg doznał całkowitej utraty wzroku w wyniku wypadku samochodowego, któremu uległ 15 lat temu. Od tamtej pory, jego słuch stał się najbardziej czułym ze wszystkich zmysłów. Umiejętność wnikliwego słyszenia otoczenia, może przynosić interesujące efekty. Już nieraz Greg przekonał się, że jego stan, pozwala mu „zobaczyć” rzeczywistość w nieco inny niż reszta ludzi sposób — w bardziej prawdziwy sposób.

Dotarcie do filharmonii, w ten zimowy wieczór, nie było dla niego kłopotem. Po pierwsze, nowo otwarte instytucje państwowe (jaką była między innymi owa filharmonia) dostosowane są do przyjmowania gości z upośledzeniami. Po drugie, Greg poprosił swojego przyjaciela — Mike’a o towarzystwo w kulturalnej wyprawie.

Brahms rozbrzmiewał klasycznie w przestrzeni nowoczesnego gmachu. Greg rozróżniał to skrzypce, to wiolonczele, to trąbki, to puzony. Lecz najbardziej przykuwającym jego uwagę dźwiękiem, był ten, którego nie potrafił zidentyfikować. Dynamiczny, emocjonalny i prawdziwy, ale brzmiący nieco inaczej niż cała reszta — bardziej „z przytupem”.

Koncert — uczta dla ducha, który czuje połączenie ze źródłem stworzenia. Muzyka — drabiną pomiędzy ziemią a niebem, między materią a energią.

— Bardzo udany koncert — wydał osąd Mike, po opuszczeniu sali koncertowej. — Ale rozpraszały mnie pierwsze skrzypce. Wiesz, ten muzyk grał tak emocjonalnie, że momentami całkowicie się zatracał i uderzał mocno stopą o parkiet. To tupanie zakłócało brzmienie całej symfonii, psuło jej piękno.

— Domyślam się, że dźwięk, którego nie mogłem zidentyfikować, był właśnie tym tupaniem. Lecz dla mnie brzmiało ono tak, jak brzmi każdy inny instrument — tworzy hałas. Słucham symfonii każdego dnia — czy to idąc ulicą, czy włączając rano ekspres do kawy. Dla mnie muzyka, to nie tylko zbiór dźwięków produkowanych przez instrumenty, to zbiór wszystkich istniejących dźwięków.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s